شاید یکی از دلایل ساخت فرودگاه بین‌المللی در اردبیل ، بزرگی شهر و البته استعداد گردشگری آن باشد. شروع ساخت فرودگاه اردبیل به سال‌های 57 و 58 برمی‌گردد و زمانی‌که تقریبا یک سال دیگر کار مداوم نیاز بود تا کشور از اولین فرودگاه بعد از انقلاب خود رونمایی کند، جنگ هشت ساله با عراق ، کار ساخت پروژه فرودگاه را تعطیل کرد.

تا سال 68 که پروژه ساخت با پایان جنگ دوباره کلید خورد و بالاخره سال 70 فرودگاه اردبیل با ترمینال موقت 900 متری افتتاح شد. برای شروع فعالیت فرودگاه تقریبا مناسب بود ، چون ناوگان حمل‌ نقل، امنیتی و امکاناتی که برای پرواز نیاز بود به فرودگاه اضافه شد و تقریبا پروازهای آن به‌ خوبی انجام می‌شد تا اینکه سال 73 که فرودگاه با تکمیل ساخت ترمینال‌ها و مراکز رفاهی و خدماتی به‌ عنوان مقصدی مستقل از فرودگاه‌های دیگر شروع به فعالیت کرد و در واقع مستقل شد . از همین سال کم‌کم ناوگان‌های مسافربری جدید امکانات و تکنولوژی‌های جدید هم به فرودگاه اضافه شدند تا اینکه فرودگاه در اوج بلوغ خود به یکی از قطب‌های مسافربری شمال غربی کشور با حدود 2 میلیون مسافر در سال تبدیل شد .

در حال حاضر تقریبا می‌توان گفت فرودگاه اردبیل شهرهای زیادی را برای سفر هوایی ساپورت نمی‌کند و حتی شهر‌های پر جمعیت ایران هم به این فرودگاه پروازی ندارند و شاید دلیل آن جمعیت کم مسافران باشد به طوری که مقصد پروازهای داخلی فرودگاه کوچک شهر اردبیل به دو شهر مشهد و تهران ختم می‌شود . اما آن‌چیزی که اهمیت فرودگاه اردبیل را افزایش داده است، پروازهای بین‌المللی آن به دو شهر نجف و جده است. این دو خط پروازی که بیشتر زمان سفرهای زیارتی استفاده می‌شود.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود :   فرودگاه بین‌المللی شهدای گرگان

هما‌ن‌طور که گفته شد فرودگاه اردبیل از سال 73 بازسازی و توسعه یافته‌تر از قبل شد. این فرودگاه کم‌کم توانست با ساخت 2 ترمینال جداگانه پروازهای خارجی و داخلی، خدمات خود را گسترش و دسترسی به آن‌ها را راحت‌تر کند.

در هر ترمینال خدمات گردشگری رفاهی و امنیتی خوبی مستقر است تا مسافران هیچوقت احساس کمبود یا ناراحتی نداشته باشند. این امکانات و خدمات شامل غرفه‌های تجاری، بوفه، رستوران و کافه می‌شود که به نظرم برای فرودگاهی در حد و اندازه فرودگاه اردبیل کافی باشد.

فرودگاه اردبیل در شمال شرق اردبیل ساخته شده است و برای رسیدن به این فرودگاه از شهر اردبیل باید به سمت میدان فاطمیون بروید و پس از آن وارد خیابان شهید دادمان شوید و به سمت شهر سلطان آباد و نوجه ده حرکت کنید. البته قبل از این‌ که به نوجه ده برسید، خروجی فرودگاه مشخص است و شما را به فرودگاه هدایت می‌کند .