Mashhad International Airport

مشهد یکی از شهر‌های بزرگ و مقدس کشور ایران می‌باشد. این شهر مرکز استان خراسان رضوی است و مساحت آن حدود ۲۰۴ کیلومتر مربع و حدود ۱۰۵۰ متر ارتفاع از سطح دریا می‌باشد. قدمت شهر مشهد به یک میلیون سال می‌رسد، یعنی از زمان پیش از اسلام تا کنون و همچنین این شهر مرکز خلافت حاکمان دوره امویان، عباسیان، صفویه، قاجاریان و پهلویان بوده است.

نام قدیمی این شهر سناباد نوغان بود که با شهادت امام رضا (ع)، نام آن به مشهد الرضا (کلمه مشهد به معنای محل شهادت) تغییر یافت. از لحاظ جمعیت در سال ۱۳۳۵با ۲۴۱هزار و ۹۸۹ نفر به عنوان چهارمین شهر پر جمعیت ایران، در سال ۱۳۴۵ به عنوان سومین شهر پر جمعیت، در سال ۱۳۵۵ تا کنون به عنوان دومین شهر پرجمعیت ایران شناخته شده است. از نظر آب و هوایی این شهر، تابستان‌های گرم و خشک و زمستانی سرد و خشک دارد. در شهر مقدس مشهد حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) قرار دارد و سالانه بیش از ۲۰ میلیون زائر به این شهر می‌آیند. تقریبا ۹۰ درصد توریست‌های خارجی هنگام سفر به ایران، از این شهر مقدس دیدن می‌کنند.

مشهد علاوه بر اینکه یک شهر زیارتی است، مکانی برای سفر به خراسان جنوبی، افغانستان، ترکمنستان بوده و دارای یک ایستگاه راه آهن، سه پایانه مسافربری و فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد است.

احداث فرودگاه مشهد به سال 1330 برمی گردد که در محل زائرسرای فعلی فرودگاهی به همین نام(فرودگاه مشهد) مورد بهره‌برداری قرار گرفت که در سال 1346، باند جدید از نوع بتن و نیز پایگاه پدافند نیروی هوایی به آن افزوده شد.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود :   فرودگاه شیراز(شهید دستغیب)

در ابتدا روزانه یک پرواز از نوع DC3 در مسیر تهران – مشهد و پروازهای آموزشی، ایرتاکسی و پروازهای نظامی در این فرودگاه انجام می‌شد اما با افزایش پروازها و ورود هواپیماهای DC8، بوئینگ‌های 707، 727 و 737 و ایرباس در سال 57، پارکینگ، ترمینال جدید، برج مراقبت پرواز و ساختمان‌های جانبی فرودگاه جدید به صورت ناقص مورد بهره‌برداری قرار گرفتند. لیکن انحلال شرکت پیمانکار موجب شد روند بازسازی فرودگاه به بعد از انقلاب موکول شود و پس از انقلاب، فرودگاه فعالیت خود را از سر گرفت و با اتمام جنگ نیز نام آن به فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد تغییر داده شد.

فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد در زمینی به مساحت 540 هکتار در جنوب شرقی شهر مشهد در ارتفاع 950 متری از سطح زمین واقع شده است. این فرودگاه که یک فرودگاه عمومی- نظامی به شمار می رود، دارای دو باند آسفالت هر کدام به طول 3.925 و 3.811 متر است.

فرودگاه بین المللی مشهد، همچنین دومین فرودگاه پر رفت و آمد ایران پس از فرودگاه مهرآباد و بالاتر از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی بوده و از لحاظ تعداد پروازهای ورودی و خروجی روزانه دارای رتبه نخست است. طبق بررسی‌های بعمل آمده بیش از 14 شرکت داخلی و 16 شرکت خارجی به فرودگاه بین المللی مشهد پرواز دارند و سالانه 8 میلیون مسافر داخلی و خارجی، از طریق این فرودگاه جابجا می شوند.
فرودگاه مشهد اولین پارکینگ طبقاتی فرودگاهی را در ایران با ظرفیت بیش از 1000 خودرو دارد و همچنین امکان اجاره خودرو در داخل و خارج از ایران نیز فراهم شده و در سال 94 به خط 1 متروی مشهد متصل گردیده است.
بزرگ ترین و مجهزترین مرکز هوانوردی مشهد، مرکز آموزش علوم، فنون و خدمات هوایی فرودگاه مشهد است. این مرکز آموزش رشته‌هایی چون خلبانی، تعمیر و نگهداری هواپیماها، دیسپچ، اویونیک و مهمانداری را بر عهده داشته و دارای چند فروند هواپیمای آموزشی برای دانشجویان خلبانی و یک آشیانه بزرگ و مجهز برای دانشجویان رشته تعمیر و نگهداری است.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود :   فرودگاه بین‌المللی شهدای اردبیل

پایانه‌های فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد :

ترمینال پروازهای داخلی (ترمینال1) :

ترمینال شماره 1 که مخصوص پروازهای داخلی است، در زمینی به مساحت 38 هزار متر مربع بنا شده است. ورودی پروازهای داخلی در ضلع شرقی و پذیرش بار، دریافت کارت پرواز و نیز سوار شدن به هواپیما از ضلع غربی این ترمینال انجام می شود.

ترمینال خروجی پروازهای خارجی (ترمینال 2) :

این ترمینال مخصوص خروجی پروازهای خارجی بوده و بیش از 21 هزار متر مربع مساحت دارد.

امکانات موجود در ترمینال‌های فرودگاه مشهد :

در هر سه ترمینال فرودگاه، برای مسافران امکاناتی تعبیه شده است. از جمله این امکانات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آسانسور، پله برقی و واک وی
 • اجاره خودور بدون راننده، خدمات تاکسی بین شهری و خدمات تاکسی شهری
 • خدمات تلفن شهری و بین شهری کارتی
 • دسترسی به اینترنت
 • دفاتر ترافیک شرکت های هوایی
 • دفاتر فروش بلیط و رزرو هتل
 • راهنمای مسافر
 • رستوران
 • غرفه های بدلیجات، زعفران، سوغات، صنایع دستی، عطر، عینک و ساعت
 • نمازخانه
 • خدمات CIP، بسته بندی بار، جامه دان و اشیای گمشده
 • خدمات به افراد توانیاب، خدمات اورژانس

پارکینگ‌های فرودگاه مشهد :

 • پارکینگ ترمینال 1 (پروازهای داخلی) با ظرفیت پارک 2000 خودرو
 • پارکینگ ترمینال 2 ( خروجی پروازهای خارجی) با ظرفیت پارک 500 خودرو
 • پارکینگ ترمینال 3 (ورودی پروازهای خارجی) با ظرفیت پارک 2000 خودرو
 • پارکینگ طبقاتی (ورودی ترمینال 1) با ظرفیت پارک 400 خودرو

راه‌های دسترسی به فرودگاه مشهد :

فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد در میدان پانزده خرداد، انتهای بلوار جمهوری اسلامی واقع شده است. فاصله این فرودگاه از هر یک از مکان های مهم شهر به این شرح است:

 • فاصله تا حرم امام رضا: نزدیک به 8 کیلومتر
 • فاصله تا راه آهن: نزدیک به 11 کیلومتر
 • فاصله تا پایانه مسافربری: نزدیک به 8 کیلومتر
 • فاصله تا مرکز شهر: نزدیک به 8 کیلومتر
خواندن این مطلب پیشنهاد می شود :   فرودگاه رشت(سردار جنگل)

شرکت‌های هواپیمایی فعال داخلی فرودگاه بین‌المللی مشهد شامل :

شرکت هواپیمایی ایران ایر ، ماهان، تابان، آسمان، آتا، زاگرس، کاسپین، کیش ایر، معراج، ایرتور، سپهران، وارش، پویا، ساها، قشم و کیش می‌باشند.

شرکت‌های هواپیمایی فعال خارجی فرودگاه بین‌المللی مشهد شامل :

شرکت‌های هواپیمایی ترکیه، جرمنیا، جزیره، کام ایر، قطر، سان اکسپرس، عراق، العربیه، کویت و فلای دبی می‌باشند.