Shiraz Airport

فرودگاه بین‌المللی شهید دستغیب شیراز در سال 1340 تأسیس شده و به نام فرودگاه جدید شیراز هم شناخته می‌شود. فرودگاه شیراز 5 سال پس از تأسیس، یعنی در سال 1345، به‌ صورت بین‌المللی درآمده و در حال حاضر هم برای مسافربری و هم برای مقاصد نظامی مورد استفاده قرار می‌گیرد .

مجهز بودن فرودگاه به دستگاه‌های پیشرفته‌ ارتباطی، رادیویی، هواشناسی و … مثل دستگاه رادار PSR-SSR، NDB-DME-CVOR و … باعث افزایش توان و ظرفیت آن برای اجرای سطوح مختلف پروازی شده است و به همین سبب است که این فرودگاه اکنون یکی از پرترددترین فرودگاه‌های کشور به شمار می‌آید و دارای 2 باند پرواز آسفالت است که یکی 4272 متر و دیگری 4334 متر طول دارند.

فرودگاه شیراز (شهید دستغیب) چهارمین فرودگاه پر ترافیک کشور، پس از فرودگاه‌های بین‌المللی امام خمینی تهران، مهرآباد تهران و مشهد، است و از نظر مجهز بودن به تجهیزات پیشرفته‌ ناوبری پس از فرودگاه امام در جایگاه دوم قرار دارد. این فرودگاه در حال حاضر 13 مسیر هوایی داشته و به بسیاری از شهرهای داخلی و همچنین به بسیاری از کشورهای خارجی پرواز دارد.

فرودگاه بین‌المللی شیراز دو ترمینال با نام‌های ترمینال شماره 1 و ترمینال شماره 2 دارد که اولی به پروازهای داخلی و دومی به پروازهای خارجی اختصاص داده شده‌اند. این فرودگاه دارای 3 پارکینگ است که برای پارک خودروهای شخصی مسافران و همراهان آنان در نظر گرفته شده‌اند.

یکی از پارکینگ‌های فرودگاه در نزدیکی ترمینال داخلی، یکی در نزدیکی ترمینال خارجی و دیگری نیز بین این دو در مسیر بین میدان گل سرخ و میدان فرودگاه قرار گرفته‌اند. یکی از پارکینگ‌های فرودگاه به‌صورت طبقاتی با ظرفیت 750 خودرو و دو پارکینگ دیگر به‌صورت روباز با مجموع ظرفیت حدود 1000 خودرو هستند.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود :   فرودگاه رشت(سردار جنگل)

فرودگاه شیراز در نزدیکی میدان گل سرخ این شهر قرار گرفته و برای رسیدن به آن می‌توان از خودروی شخصی و وسایل نقلیه‌ عمومی‌ از جمله تاکسی، اتوبوس و مترو استفاده کرد.

برای عزیمت به این فرودگاه با استفاده از خودروی شخصی تنها کافی ست به میدان الله یا میدان گل سرخ بروید. پس از رسیدن به این میدان با پیش‌ رفتن مستقیم به سمت خیابان شهید شاه‌چراغی به ترمینال پروازهای داخلی فرودگاه خواهید رسید. در صورتی‌که قصد دارید به ترمینال پروازهای خارجی بروید باید پس از ورود به خیابان شاه‌چراغی و رسیدن به میدان فرودگاه شیراز دور بزنید و پیش از رسیدن به میدان گل سرخ مسیر انحرافی به سمت راست را طی کنید.

اگر می‌خواهید با استفاده از وسایل نقلیه‌ عمومی به فرودگاه بروید می‌توانید با استفاده از خط یک متروی شیراز به ایستگاه شهید دستغیب بروید. این ایستگاه در میدان گل سرخ واقع شده و از آن‌ محل تا ترمینال‌های فرودگاه راه چندانی نیست. گذشته از مترو می‌توانید با استفاده از تاکسی و اتوبوس‌هایی که به‌ صورت 24 ساعته از قسمت‌های مختلف شهر به سمت فرودگاه تردد دارند استفاده کنید. برای استفاده از اتوبوس برای رفتن به فرودگاه می‌توانید از ترمینال نمازی در مرکز شیراز سوار اتوبوس‌های خطی فرودگاه شوید.

برای تماس با فرودگاه و کسب اطلاعات بیش‌تر درباره‌ آن می‌توانید از تلفن 37115000-071 و 3711889-071 تا 99 استفاده کنید.