پروژه فرودگاه مادرید در سال ۱۹۲۸ میلادی به پایان رسید و فعالیت آن در همین سال به طور رسمی آغاز شد. فرودگاه باراخاس مادرید در ۱۲ کیلومتری و در ضلع شمال‌شرقی مادرید قرار گرفته است و قرار گرفتن این فرودگاه در حاشیه شهر باعث شده از نظر امنیت پروازها، تردد و… مشکل و محدودیتی وجود نداشته باشد. مساحت این فرودگاه که به عنوان فرودگاه اصلی مادرید هم شناخته می‌شود، حدود ۷۵۰۰ هکتار تخمین زده شده است. از همین رو می‌توان آن را یکی از بزرگ‌ترین فرودگاه های مادرید دانست.

فرودگاه مادرید اسپانیا از لحاظ تردد در رده ششم پرجمعیت‌ترین فرودگاه‌های اروپا قرار دارد. این رقم با توجه به جمعیت ۵۳.۴ میلیون نفری که در سال ۲۰۱۷ از فرودگاه باخاراس استفاده کرده‌اند، منطقی به نظر می‌رسد. اولین رکورد این فرودگاه هم در سال ۲۰۱۵ زده شد. چون در آن سال حدودا ۴۶ میلیون مسافر از طریق فرودگاه باراخاس مادرید به نقاط مختلفی سفر کردند که در نوع خود بی‌نظیر بود.

از دیگر مواردی که باعث افزایش اعتبار فرودگاه مادرید شده است، مشارکت با شرکت مطرح هواپیمایی ایبریا (Iberia) است. به طوری که این شرکت پرآوازه مسئولیت ۴۰ درصد از پروازهای فرودگاه باراخاس را عهده‌دار شده است.

گفتنی است که فرودگاه باخاراس مادرید راه اصلی ارتباط بین اروپا و آمریکای جنوبی است. همانطور که گفتیم این فرودگاه مساحت زیادی دارد؛ از این رو در آن پنج ترمینال برای سفرهای داخلی و خارجی ساخته شده که اسامی آنها شامل T1، T2، T3، T4 و T4S هستند.

اینترنت رایگان، دستگاه های شارژ موبایل، دستگاه‌های چاپگر، صرافی و عابر بانک، بیش از ۳۰ نوع رستوران و کافی‌شاپ، دکه‌های فروش صنایع دستی، فروشگاه‌های لوازم خانگی، پوشاک، زیورآلات، دخانیات، بخش وسایل گمشده، داروخانه، پست، اورژانس، پارک بازی و مواردی از این قبیل همگی از امکانات این فرودگاه محسوب می‌شوند.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود :   فرودگاه بین المللی حمد (قطر)

به لطف وجود این امکانات خیلی از مسافران از چندین ساعت پیش از پرواز خود به فرودگاه می‌روند تا ساعتی در کافه‌ها یا رستوران‌های آن به مطالعه و شکم‌گردی سپری کنند. همچنین این مراکز غذا، فروشگاه‌ها و… باعث می‌شود در صورت تاخیر احتمالی در پرواز مسافران خیلی خسته نشوند. اگر هم فرصتی برای خرید سوغاتی پیدا نکردید، می‌توانید از فروشگاه‌های داخل فرودگاه اقدام به خرید سوغاتی کنید.

با وجود پارک بازی خیلی از خانواده‌ها که کودک دارند، با آرامش بیشتری در فرودگاه حضور پیدا می‌کنند . در مجموع می‌توان گفت فرودگاه مادرید با امکانات متنوع خود فضای آرام و محبوبی برای مسافران فراهم کرده است.

خلاصه اینکه : 

اگر پیش از سفر به مادرید هتل خود را رزرو نکرده باشید، می‌توانید به هتل‌هایی مراجعه کنید که در خود فرودگاه مادرید وجود دارد. بیشتر هتل‌ها در نزدیکی ترمینال‌های ۱ و ۲ ساخته شده‌اند. نام برخی از این هتل‌ها عبارتند از Melia Barajas، Ibis Madrid، Tach Hotel و Aeropuerto؛ البته یادتان باشد که این هتل‌ها برای اقامت موقت مسافران ساخته شده‌اند و نمی‌توانید برای یک اقامت چند روزه یا چند هفته‌ای روی آن‌ها حساب کنید.