شرکت‌های هواپیمایی کودکان بین سنین 5 تا 12 سال را تحت قوانین خاص مثل رضایت کتبی والدین، به عنوان کودک بدون همراه می پذیرند و موظف به ارائه‌ خدمات ویژه برای این دسته از مسافران هستند و از جمله می‌توان به مشایعت برای خروج از هواپیما یا سوار شدن زودتر از موعد به هواپیما اشاره کرد.

اگر کودک شما  کوچک‌تر از حداقل سن مجاز است، حتماً قبل از پرواز مدارک مربوط به اثبات سن کودک مثل شناسنامه را در اختیار شرکت هواپیمایی قرار دهید، تا در حین پرواز برای کودک شما مشکلی ایجاد نشود.

شرکت‌های هواپیمایی برای پذیرش کودکان بین 5 تا 12 سال، قوانین ویژه‌ای تنظیم کرده‌اند که در ادامه به بعضی از آنها اشاره می کنیم :

1- کودکان بدون همراه فقط اجازه پروازهای بدون توقف را دارند.

2- در صورتی که نیاز به تغییر پرواز است کودک باید بزرگ‌تر از 5 سال باشد.

3- کودکان بدون همراه اجازه ورود به آخرین پرواز روز را ندارند.

4- این کودکان قبل از پرواز نیاز به بررسی زودتر از موعد دارند، به این معنا که باید بین 60 تا 90 دقیقه زودتر از افراد عادی در فرودگاه حاضر باشند.

5- هزینه بلیط این دسته از کودکان دقیقاً مطابق با افراد بزرگسال است.

این قوانین برای کودکان بزرگ‌تر از 12 سال اعمال نمی شود، زیرا آنها مانند افراد بزرگسال تلقی می‌شوند و قدرت کنترل شرایط سخت مانند تصمیم‌گیری در شرایط غیر معمول و رسیدگی به برنامه‌ها در صورت تغییر یا تأخیر در پرواز را دارند. بنابراین توصیه می‌کنیم اگر کودک شما بیش‌تر از 12 سال دارد و هنوز قدرت مقابله با این شرایط غیرمترقبه را ندارد، قبل از پرواز موارد ضروری را به او گوشزد کنید، زیرا شرکت‌های هواپیمایی هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال این افراد را بر عهده نمی‌گیرند.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود :   دریافت کارت پرواز

توصیه‌هایی برای کودکان بدون همراه :

1- به محض ورود به هواپیما مسئولی که شرکت هواپیمایی برای همراهی شما تعیین کرده است را پیدا کنید و هرگز از او جدا نشوید.

2- اگر در حین پرواز با مشکلی رو به رو شوید، مراتب را به خدمه پرواز اطلاع دهید.

3- از میهمانداران بخواهید در صورت امکان جایی در اختیار شما قرار دهند که صندلی کناری آن خالی باشد.

حداکثر سن برای استفاده از هواپیما :

واقعیت این است که محدودیت سنی پرواز برای سفر سالمندان وجود ندارد و این افراد در صورت سلامت کامل جسمی با هر سنی می‌توانند با هواپیما سفر کنند.

  • به افراد سالمند توصیه می‌کنیم زودتر از موعد به فرودگاه بروند، زیرا طی کردن مراحل قانونی قبل از سوار شدن به هواپیما بسیار زمان‌بر است و ممکن است برای سالمندان طولانی‌تر باشد، بنابراین اگر دوست دارید پرواز را از دست ندهید، حداقل یک ساعت زودتر از زمان مقرر در فرودگاه حاضر باشید.
  • در صورتی که سالمندان در راه رفتن دچار مشکل هستند، قبل از پرواز با فرودگاه تماس بگیرید و صندلی چرخ‌دار رزرو کنید، با این کار می‌توانید به راحتی آنها را جا به جا کنید.
  • داروها و وسایل ضروری سالمندان را در ساک دستی قرار دهید و با خود به داخل کابین ببرید تا درصورتی که به آنها نیاز پیدا شد، بتوانید به سرعت به آنها دسترسی پیدا کنید.
  • وجود وسایلی مانند سمعک، ضربان ساز، پلاتین و… در بدن افراد سالمند می‌تواند برای عبور آنها از گیت‌های فرودگاه دردسرساز باشد. پس مراتب را به مأمورین امنیتی اطلاع دهید تا به گونه‌ای دیگر بازرسی شوند.
خواندن این مطلب پیشنهاد می شود :   انواع کلاس پروازی

خلاصه این که سفرهای هوایی به علت شرایط ویژه دارای محدودیت‌هایی هستند، از جمله آنها می‌توان به محدودیت سنی پرواز اشاره کرد. کودکان بین 5 تا 12 سال می توانند بدون همراه تحت قوانین و خدمات شرکت‌های هوایی پرواز کنند.

برای بزرگسالان هم هیچ محدودیت سنی وجود ندارد و در صورت مساعد بودن شرایط جسمی و روحی می‌توانند در هر سنی اقدام به سفر هوایی کنند.