فرودگاه بین‌المللی لیسبون

فرودگاه لیسبون (Lisbon Portela Airport) یکی از فرودگاه های مهم و اصلی کشور پرتغال به شمار می رود و به خاطر نزدیکی به منطقه پورتلا، فرودگاه بین‌المللی لیسبون پورتلا (Lisbon Portela Airport) نیز می گویند و البته به فرودگاه فرودگاه اومبِرتو دِلگادو (Humberto Delgado) هم نیز شناخته می ‌شود. این فرودگاه در تاریخ ۱۵ اکتبر سال ۱۹۴۲ و درست در اواسط دوره جنگ جهانی دوم در شهر لیسبون افتتاح شد.

در این فرودگاه از سال ۱۹۴۶ شرکت‌های هواپیمایی بسیار بزرگی همچون شرکت ایرفرانس، بریتیش ایرویز از آن برای پروازهای برنامه‌ریزی شده استفاده می نمودند.

در سال ۲۰۰۷ میلادی کنفدراسیون صنعتی کشور پرتغال پیشنهاد داد تا منطقه آلکوشچه (Alcochete) را برای ساخت فرودگاهی جدید که جایگزین فرودگاه جدید شود، استفاده نمایند.

البته در این منطقه یک محوطه بزرگ آموزشی نظامی ارتش پرتغال قرار داشت اما در نهایت این رایزنی‌ها ارتش پذیرفت که این محوطه را به فرودگاه واگذار نماید.

اما در پایان عملیات شروع برای ساخت و ساز فرودگاه جدید، در سال ۲۰۱۳ تمام این پروژه متوقف شد. سرمایه‌‌ای که برای ساخت یک فرودگاه جدید در لیسبون در نظر گرفته شده بود، در نهایت به توسعه و بهبود فرودگاه لیسبون فعلی اختصاص داده شد.

فرودگاه بین‌المللی لیسبون در ۷ کیلومتری مرکز شهر واقع شده و با ۵۰ ایرلاین که به بیش از ۱۲۱ مقصد بین‌المللی پرواز می‌کنند را پوشش می‌دهد. هواپیماهای باربری و کارگو نیز در این فرودگاه حضور دارند. 

فرودگاه بین المللی لیسبون دارای دو ترمینال شماره ۱ و ۲ است. ترمینال شماره ۱ این فرودگاه، در واقع همان ساختمان اصلی فرودگاه لیسبون است که شامل فروشگاه‌های مختلف و وسایل تفریحی و رفاهی گوناگون برای مسافران را در خود دارد.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود :   فرودگاه بین المللی پرنسس جولیانا

ترمینال شماره ۱ دارای دو سالن چک این است که یکی از سالن‌ها دارای ۱۳ باجه و سالنی دیگر دارای ۶۸ باجه می‌باشد. ۷ گیت این سالن‌ها برای ویزای شینگن است.

بیشتر ایرلاین‌های معتبر از ترمینال شماره ۱ استفاده می‌ کنند و ترمینال شماره ۲ جدیدتر و البته کوچک‌ تر است و بیشتر برای پروازهای اقتصادی مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

این ترمینال در ضلع جنوبی فرودگاه قرار گرفته است و مجهز به ۲۱ گیت چک این است. این سالن دارای ۱۴ گیت خروجی است. برای دسترسی به ترمینال شماره ۲ بابد از ترمینال شماره ۱ از سرویس شاتل فرودگاه استفاده کرد. این سرویس رایگان است.

اگر علاقه‌مند باشید می توانید از دوچرخه استفاده نمایید زیرا فرودگاه لیسبون دارای ۲ مسیر ویژه برای دوچرخه سواری به طول ۳۰۰ متر و ۷۰ کیلومتر است.

برای استفاده از قطار نیز می‌توانید از فرودگاه تا نزدیکترین ایستگاه قطار در حدود ۱۰ دقیقه بپیمایید و به هر کجا که می‌خواهید بروید.

ایستگاه مترو فرودگاه بین المللی لیسبون در قسمت جنوبی ترمینال شماره ۱ قرار گرفته است و در عرض ۲۰ دقیقه می‌توان به مرکز شهر از آن جا تردد نمود.

ایستگاه‌های اتوبوس نیز برای استفاده مسافرین و مراجعین در بخش ورودی فرودگاه لیسبون قرار گرفته است.

البته دانستن این نکته برای مسافرین این فرودگاه ضروری است که این اتوبوس‌ها در قبول چمدان مسافرین دارای محدودیت‌های خاصی هستند و مسافرانی که چمدان‌‌های بزرگی دارند باید از شاتل فرودگاه یا ایروباس (Aerobus) ها استفاده نمایند.

اتوبوس‌های ایروباس مخصوص مسافران پر وسیله و بار است و از ساعت ۷:۳۰ صبح تا ۲۳:۰۰ در مقابل ترمینال‌های فرودگاه لیسبون آماده انتقال مسافران به مقاصدشان هستند.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود :   فرودگاه بین المللی حمد (قطر)

شاتل‌‌ها نیز در محوطه اصلی فرودگاه مستقر هستند و آماده انتقال مسافران به خارج از حوزه سرویس ایروباس‌ها هستند.

تاکسی‌ هم به صورت ۲۴ ساعته در مقابل خروجی‌های ترمینال ها آماده انتقال مسافران هستند.

https://stysco.ir/p?=2753