فرودگاه بین‌المللی تورنتو کانادا

فرودگاه بین‌المللی پیرسون تورنتو بزرگترین و البته شلوغ‌ترین فرودگاه‌ها در کشور کانادا به شمار می‌رود و به صورت مشترک به شهر تورنتو و انتاریو انواع خدمات هوایی و باربری را ارائه می‌کند.

به صورت دقیق‌تر این فرودگاه تقریباً در فاصله 23 کیلومتری شمال غربی شهر تورنتو قرار گفته است و از لحاظ آمار و شمار جابه‌جایی مسافران در سطح بین‌المللی، نام دومین فرودگاه پر رفت و آمد در آمریکای شمالی را هم به خود اختصاص داده است.

این فرودگاه هم با نام فرودگاه بین المللی لستر بی پیرسون و هم به نام فرودگاه تورنتو شناخته می‌شود و علت این که این فرودگاه را به این نام نامگذاری نموده‌اند این است که آن را به افتخار یکی از برندگان کانادایی جایزه صلح نوبل و بعلاوه چهاردهمین نخست وزیر کانادا، یعنی لستر بولز پیرسون (Lester Bowles Pearson) نام گذاری کرده‌اند.

از جمله شرکت‌های هواپیمایی که در این فرودگاه فعالیت می‌نمایند می‌توانیم به خطوط هوایی ایر کانادا (Air Canada)، وست جت (WestJet) و ایرلاین باری فدکس اکسپرس (FedEx Express) اشاره کرد که البته بیشتر در این فرودگاه فعالیت‌های پروازی منظم و نمایندگی‌های مخصوص به خود را در این فرودگاه را نیز دارند.

این فرودگاه کانادایی دارای 5 باند پرواز می‌باشد که امکانات لازم برای پروازهای هواپیماهای پهن پیکری همانند ایرباس A380 را دارا می باشند.

 

برخی از اطلاعات فرودگاه بین‌المللی پیرسون تورنتو به شرح زیر می‌باشد :

  • نام فرودگاه بین المللی پیرسون تورنتو : Toronto Pearson International Airport
  • کد یاتا : YYZ
  • کد ایکائو : CYYZ
  • نوع فرودگاه : همگانی
  • ارتفاع از سطح دریا : 173 متر
  • ترمینال ها : 3 ترمینال مجزا از یکدیگر
  • وب سایت رسمی فرودگاه بین المللی پیرسون تورنتو : www.torontopearson.com
خواندن این مطلب پیشنهاد می شود :   فرودگاه بین المللی پرنسس جولیانا

ترمینال های فرودگاه بین المللی پیرسون تورنتو

فرودگاه پیرسون تورنتو دارای 3 ترمینال مجزا از یکدیگر می‌باشد اما از این 3 ترمینال یکی از آنها به نام ترمینال اینفیلد (Infield Terminal) که در حال حاضر بسته است، فقط 2 ترمینال مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ترمینال شماره 1 این فرودگاه به نام عظیم‌ترین ترمینال این فرودگاه هم به شمار می‌رود که در آن، شرکت هواپیمایی امارات آنلاین و بعلاوه شرکت هواپیمایی بومی کانادا یعنی ایر کانادا در این ترمینال فعالیت دارند و از دیگر خصوصیات این ترمینال می توان به بهاین مورد اشاره کرد که این ترمینال را به نام یکی از سرعتی‌ترین سیستم پیاده‌بَر دنیا می‌شناسند.

این پیاده‌بَر به پارکینگ 8 طبقه فرودگاه پیرسون تورنتو هم متصل می‌باشد و ترمینال شماره 2 یا همان اینفیلد هم که همانطور که گفتیم تعطیل می‌باشد و در نهایت ترمینال شماره 3 این فرودگاه هم به هتل شرایتون و بعلاوه پارکینگ 5 طبقه این فرودگاه راه پیدا می‌کند. در این ترمینال شرکت‌های هواپیمایی اتحاد، اسکای تیم و وان ورلد فعالیت می‌نمایند.

ترمینال اینفیلد را به صورت موقت به خاطر بازسازی و توسعه ترمینال شماره 1 در سال 2002 تأسیس کردند تا پروازهای این ترمینال را برعهده بگیرد و همانطور هم که گفتیم در حال حاضر تعطیل می باشد. اما این به معنا نیست که این ترمینال برای همواره تعطیل می باشد.

از ترمینال اینفیلد در فصل های پر مسافر و در صورت نیاز و حتی در شرایط دیگر و در آینده قابل استفاده است . از دیگر نکات گفتنی درباره این فرودگاه این است که در سال 2015 این ترمینال را توسعه دادند و موقتاً از آن برای جای دادن به مهاجران سوری استفاده شد.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود :   فرودگاه شرمتیوو مسکو

در آخر باید بگوییم که این فرودگاه در واقع 4 ترمینال دارد که یکی از آن ها VIP است و زمانی که ضروری است تنها پروازهای خصوصی را مدیریت می کند.

فرودگاه بین‌المللی پیرسون تورنتو (Toronto Pearson International Airport) بزرگ‌ترین و شلوغ‌ترین فرودگاه کانادا به‌‌شمار می‌رود و سی و یکمین فرودگاه شلوغ دنیا از نظر جابجایی مسافر است. این فرودگاه در فاصله ۲۲.۵ کیلومتری شمال غربی مرکز شهر تورنتو قرار دارد و قطب اصلی ایر کانادا است. با ۷۵ ایرلاین فعال و ۱۲۵۰ پرواز در روز، از این فرودگاه به ۱۸۰ مقصد در ۶ قاره جهان پرواز صورت می‌گیرد. 

 

راه های دسترسی به فرودگاه لبین المللی پیرسون تورنتو

اگر بخواهید از این فرودگاه به مرکز شهر بروید و یا بالعکس می توانید هم از قطار، هم تاکسی و هم اتوبوس استفاده نمایید. قطارهای بدون سرنشین این فرودگاه، مسافران را شبانه روزی به صورت رایگان بین ترمینال‌های شماره 1 و 3 جا به جا می‌نمایند.

بعلاوه به وسیله ایستگاه قطار فرودگاه که در ترمینال شماره 1قرار دارد ، شما می‌توانید خودتان را به مرکز شهر تورنتو برسانید. این قطارها هر روز و هر 15 دقیقه یک بار حرکت می‌نمایند. علاوه بر این‌ها هم می‌توانید از تاکسی‌های مجاز شهر تورنتو استفاده نمایید.

اتوبوس نیز یکی از بهترین راه‌های دسترسی به فرودگاه تورنتو است و خطوط مختلفی می‌توانند شما را از نقاط مختلف شهر تورنتو به فرودگاه و بالعکس ببرند. خط ۹۰۰ اصلی‌ترین خط اتوبوس سریع السیر است که در مسیر ۲ حمل و نقل عمومی تورنتو و بین فرودگاه و ایستگاه کیپلینگ فعالیت دارد. همچنین خط ۵۲ هم که در مسیر ۱ حمل و نقل عمومی تورنتو قرار دارد، شما را بین فرودگاه و ایستگاه لورنس جابجا خواهد کرد.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود :   فرودگاه بین‌المللی لیسبون
Call Now Buttonتماس با مدیریت