شرکت هواپیمایی ماهان

هواپیمایی ماهان در سال 1371 به عنوان یک شرکت خصوصی هوایی در کرمان تاسیس شد . عنوان این هواپیمایی به اسم یکی از خاص‌ترین شهرهای استان کرمان یعنی ماهان برمی‌گردد که شهری فوق العاده زیبا در 15 کیلومتری کرمان است و میزبان باغ شاهزاده و عارف ، شاعر نامی قرن هشتم یعنی شاه نعمت‌الله ولی می‌باشد.

در ابتدا این شرکت فعالیت خود را تنها با دو فروند هواپیما شروع کرد و پروازهای اولیه این شرکت تنها مسافران را از کرمان به تهران و بالعکس جابه‌جا می‌کردند. در اواخر سال 1372 بود که شرکت هواپیمایی ماهان اولین پرواز بین‌المللی خود را به مرکز دوبی انجام داد و 6 سال بعد یعنی در سال 1378 ماهان اولین ایرباس‌ 300 A را وارد ناوگان هوایی ایران کرد و در سال 1380 ماهان با ورود ایرباس 310 A توانست تحولی مثبت در زمینه حمل و نقل هوایی ایران ایجاد کند.

ایرباس 310 A  توانایی ناوگان هوایی ایران را در جابه‌جایی‌های دوربرد افزایش داد و رفته رفته ماهان توانست مقاصد پروازهای بین المللی خود را به آسیا و اروپا گسترش دهد و در ابتدای دهه 80 شمسی این شرکت موفق شد مقاصدی مانند دوسلدورف، بیرمنگام، کلمبو و دهلی را به لیست سفرهای خارجی خود اضافه کند. سپس هواپیمایی ماهان دو فروند ایرباس 320 A را خریداری و به عنوان تنها ناوگان مدرن هوایی ایران شناخته شد و  مقصدهایی مانند منچستر در انگلستان و لاهور در پاکستان به لیست برنامه‌های خارجی ماهان اضافه شدند.

در سال 1386، 3 فروند هواپیمای بوئینگ 747-400 به ناوگان هوایی ایران توسط ماهان اضافه شد و بدین ترتیب تعداد پروازهای این شرکت به دوبی در روز به دو پرواز و یک پرواز روزانه به بانکوک اضافه شد.

شرکت هوایی ماهان در سال 1392 در دهمین جشنواره قهرمانان صنعت ایران به عنوان یکی از 100 برند برتر ایران شناخته شد و جالب است بدانید که لوگوی ماهان از انواع لیگچر است که حروف کلمه «ماهان» را به صورت یک پرنده نشان می‌دهد.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود :   شرکت هواپیمایی ملی قطر

هواپیمایی ماهان هم اکنون بیش از 60 فروند هواپیمای مسافربری و باربری را دارا می باشد که از این تعداد هواپیما برای 24 مقصد بین‌المللی در خاورمیانه، آسیای شرقی و اروپا استفاده میکنند.

شرکت هواپیمایی ماهان هم اکنون دارای برنامه پرواز داخلی به 32 مقصد مختلف در داخل ایران است. مقاصد پروازی ماهان شامل پروازهای تهران مشهد، تهران اهواز، تهران بیرجند، تهران شیراز، تهران زابل، تهران ساری، تهران سیرجان، تهران کرمان، تهران بندرعباس، تهران رفسنجان، تهران کرمانشاه، تهران قشم، تهران سنندج، مشهد اهواز، مشهد اصفهان، مشهد کیش، مشهد کرمان، مشهد بندرعباس، مشهد سنندج، قشم کرمان و همچنین بندر عباس تبریز هستند.

از زمان تاسیس ماهان ایر تا به امروز این شرکت همواره در حال تجهیز ناوگان هوایی خود بوده است. این تجهیزات در مسیر افزایش تعداد مقاصد خارجی نیز می‌‌باشد.

متاسفانه در برخی از زمان‌ها تعدادی از پروازهای خارجی این خط هوایی به اروپا و به شهرهایی مانند دوسلدورف، منچستر، بارسلون و دیگر شهرهای اروپایی تحریم و بعضی نیز رفع تحریم شده‌اند و هم اکنون ماهان به بیش از 20 مقصد بین‌المللی پرواز دارد.

هواپیماهایی که ماهان ایر در اختیار دارد توسط سه برند برتر هواپیما‌سازی دنیا یعنی بوئینگ، ایرباس و بریتیش ایروسپیس تولید شده‌اند.

هواپیماهای بوئینگ شرکت ماهان ایر

  • ​​بوئینگ  747-300 ماهان ایر

شرکت هواپیمایی ماهان از هواپیمای بوئینگ 747-300 دو نمونه در اختیار دارد. حداکثر ظرفیت مسافر این بوئینگ 442 نفر است. حداکثر برد این مدل از هواپیماهای بوئینگ نیز 9800 کیلومتر است. در این هواپیما 26 صندلی مختص به کلاس بیزینس هستند.

هواپیماهای ایرباس شرکت ماهان
  • ایرباس A340-600

تعداد هواپیماهای پهن پیکر مدل A340-600 ایرباس در شرکت هواپیمایی ماهان 7 عدد است. حداکثر وزن برخاستن این مدل هواپیما 368 هزار کیلوگرم است. جالب است بدانید حداکثر برد این مدل از هواپیماهای ایرباس 14 هزار 600 کیلومتر است. پس این هواپیما به گزینه‌ای مناسب برای پروازهای خارجی است.

  • ایرباس A340-300

طول هواپیماهای مدل ایرباس A340-300 شرکت ماهان در حدود 64 متر است. 4 مدل از این نوع ایرباس در اختیار شرکت ماهان ایر است. حداکثر ظرفیت مسافر این ایرباس 293 نفر و حداکثر برد آن 13 هزار و 600 کیلومتر است.

  • ایرباس A300-600

14 مدل هواپیمای a300-600 شرکت ایرباس در اختیار ماهان ایر است.  حداکثر برد این مدل هواپیما 7 هزار و 500 کیلومتر با ظرفیت حمل 273 مسافر است. حداکثر وزن برخاستن این مدل هواپیما 171 هزار کیلوگرم است.

  • ایرباس  A310-300
خواندن این مطلب پیشنهاد می شود :   شرکت هواپیمایی آسمان

ماهان ایر تعداد 10 هواپیمای a310-300  را از شرکت هوایی ایرباس خریداری کرده است. حداکثر برد این مدل هواپیما 9 هزار و 600 کیلومتر است. حداکثر ظرفیت مسافر داخل کابین آن نیز 193 مسافر است.

  • بریتیش ایر واسپیس BAE 146-300

شرک هواپیمایی  ماهان تعداد 17 هواپیمای British Aerospace را در اختیار دارد. این مدل هواپیما نسبت به سایر هواپیماهای شرکت ماهان کوچکتر و دارای برد کمتری است. هواپیماهای BAE 146-300 تنها قابلیت جابه‌جایی حداکثر 112 مسافر را دارند.

کلاس‌های پروازی شرکت هواپیمایی ماهان 

شرکت هواپیمای ماهان خدمات پروازی خود را در دو کلاس پروازی اکونومی و بیزینس ارائه می‌دهند. تعداد صندلی‌های بیزینس و اکونومی در یک پرواز ارتباط مستقیم با نوع هواپیما دارد. معمولا هواپیماهای ایرباس تعداد صندلی‌های بیزینس بیشتری دارند.

  • پرواز کلاس معمولی؛ اکونومی هواپیمایی ماهان ایر

اکثر هواپیماهایی که ماهان در اختیار دارد از نوع ایرباس است. فضای کابین اکونومی در هواپیماهای ایرباس نیز بزرگتر از سایر شرکتهای هوایی است. پس شما با خرید یک صندلی اکونومی از پروازهای ماهان در سالنی بزرگ نشسته و مسافت بین شهرها را به صورت هوایی طی می‌کنید.

تمام مسافران قسمت اکونومی از خدمات مهمانداری بهره‌مند می‌شوند. شرکت ماهان از مجرب‌ترین نیروی مهماندار کشور برای ارائه خدمات مهمانداری به مسافران بخش اکونومی خود بهره‌ می‌برد.

مسافران بخش اکونومی در طول سفر می‌توانند سفارشات کترینگ بدهند یا از نوشیدنی‌های سرد و گرم این خط هوایی لذت کافی را ببرند.

در داخل کابین اکونومی می‌توانید شاهد نشست و برخواست هواپیما از طریق مانیتورها باشید و یا در طول سفر، کلیپ‌های آموزشی، سرگرمی و طنز را مشاهده کنید.

  • کلاس تجاری؛ تجاری هواپیمایی ماهان ایر
خواندن این مطلب پیشنهاد می شود :   شرکت هواپیمایی ملی قطر

کابین بیزینس کلاس ماهان، بزرگتر و کم صندلی‌تر از قسمت اکونومی است. در این قسمت فضایی آرام جهت استراحت و یا مطالعه برای مسافران در نظر گرفته شده است.

ماهان داران بخش تجاری ماهان از بهترین و مجرب‌ترین مهمانداران کشور هستند. این مهمانداران علاوه بر آموزش‌های تخصصی در زمینۀ ایمنی، دوره‌ها و آموزش‌های تخصصی در زمینه ارائه خدمات کلاس تجاری را نیز دریافت کرده‌اند.

تنوع غذاهای ارائه شده در این بخش متنوع‌تر و از میان منوی خوراک‌های ایرانی و بین‌المللی است. در طول صفر مسافران می‌توانند از تلویزیون نصب شده در بخش کابین تجاری و یا مانیتورهای اختصاصی فیلم و برنامه‌های مورد علاقه خودشان را مشاهده کنند.

در این کابین در پروازها بالای سه ساعت (پروازهای بین‌المللی) پتو، پک ضدعفونی و بالشت نیز به مسافران داده می‌شود. همچنین به کودکان بین 2 تا 12 سال هدایایی به صورت یادگاری و به بزرگسالان پک آرایشی داده می‌شود.

برای اطلاع بیشتر از سایر فعالیت‌های ویژه این شرکت هوایپمایی می‌توانید روی لوگو کلیک کرده و به سایت ماهان ایر مراجعه نمایید.

Call Now Buttonتماس با مدیریت