شرکت هواپیمایی آتا

شرکت هواپیمایی آتا ، در تاریخ ۲۷ آذر ۱۳۸۷، به عنوان شانزدهمین شرکت هواپیمایی کشور ایران، شروع به کار کرد و نخستین پرواز خود را در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۸۸ هم‌زمان با افتتاح این شرکت از فرودگاه بین‌المللی تبریز به مقصد مشهد انجام داد و دفتر اصلی و مرکزی آن در تبریز واقع شده و قطب‌های اصلی آن نیز فرودگاه‌های تبریز و مهرآباد تهران هستند.

با توجه به خط مشی شرکت هواپیمایی آتا مبنی بر استفاده از نیروی انسانی بومی و همچنین بومی سازی در حوزه نگهداری و تعمیر ناوگان، تعدادی خلبان و کمک خلبان ایرانی جهت گذراندن دوره های پیشرفته آموزشی به کشورهای سوئد، ترکیه و اکراین اعزام شدند که پس از طی دوره های مربوطه، به عنوان سرخلبان به جمع کرو هواپیمایی آتا پیوستند و بیش از یک صد نفر نیروی انسانی بومی نیز به عنوان مهماندار و سرمهماندار جذب آتا ایرلاین شدند و سکانداری بخش فنی (تعمیر و نگهداری ناوگان هوایی) شرکت آتا نیز به متخصصین توانمند داخلی واگذار شد تا حد الامکان از نیروی خارجی کمتری استفاده شود.

ناوگان هواپیمایی آتاشامل هواپیمای مختلفی برای مقاصد گوناگون است. هواپیمایی آتا دارای چندین نوع هواپیما است که هرکدام دارای مشخصات خاص خودشان هستند.

1. ایرباس a320 هواپیمایی آتا

خانواده‌ای از هواپیمای لاغر پیکر از هواپیمای مسافربری ساخته شرکت ایرباس است. ساخت ایرباس ای۳۲۰ از سال ۱۹۸۴ شروع شد و نخستین بار در ۲۲ فوریه ۱۹۸۷ در تولوز فرانسه به پرواز درآمد و در ژوئیه سال بعد در اختیار شرکت هواپیمایی ایر فرانس قرار گرفت. ایرباس در سال ۲۰۱۰ سری جدیدی از هواپیماهای ای ۳۲۰ را با نام خانواده ایرباس ای ۳۲۰ نئو معرفی کرد که برتری‌هایی مانند کاهش مصرف سوخت نسبت به نمونهٔ فعلی دارد. تولید هواپیماهای جدید از سال ۲۰۱۴ آغاز شده‌است. ایرباس ای۳۲۰ هواپیمایی آتا دو موتور توربوفن در زیر دو بال خود دارد و بیشینه سرعت این هواپیما ۸۲/۰ ماخ (۸۷۰ کیلومتر بر ساعت) است و در محدوده‌ی پرواز ۵۱۸۵ حرکت می‌کند. سازه اصلی این هواپیما از مواد کامپوزیت مانند فیبرهای آرامید، شیشه و کربن و همچنین پلاستیک تقویت شده ساخته شده است که نخستین هواپیمای زیر صـوت با سازه کامپوزیتی است. ایرباس آ-۳۲۰ پرفروشترین هواپیمای تک راهروی ارباس و جدیـــــدترین هواپیمای کلاس خود بود که از عملکرد و قابلیت اطمینان بالا، تعمیر و نگهداری آسان و مصرف سوخـت کم را همزمان برخوردار است این هواپیمای شرکت هواپیمایی آتا با ۹۶/۳ متر عرض راحتی مسافر را حتی با بار داخل کابین تضمین می کند.این هواپیما در دو کلاس تجاری ۱۲ نفره و اقتصادی ۱۳۸ نفره توانایی حمل ۱۵۰ مسافر را دارد.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود :   شرکت هواپیمایی ایران ایر

2. بوئینگ 737 هواپیمایی آتا

بوئینگ ۷۳۷ معروف به بچه بوئینگ، یک هواپیمای مسافربری باریک پیکر و تک راهرو توسط شرکت بوئینگ کشور آمریکا ساخته شد. طراحی این هواپیما از از دهه 70 میلادی شروع شد وبه پرواز در آمد. یک سال بعد با بکارگیری در ناوگان لوفتانزا، کاربرد تجاری آن آغاز شد. مدل ابتدایی ظرف مدت کوتاهی با مدلی طویل تر جایگزین شد. بوئینگ ۷۳۷ هواپیمایی کارا و محبوب است و تاکنون بیش از هفت هزار مورد سفارش ساخت آن به بوئینگ داده شده‌است و بیش از پنج هزار فروند از آن ساخته شده است. بوئینگ ۷۳۷ از دو موتور توربوفن در زیر بالهایش برخوردار است 

طول و ارتفاع این هواپیمای هواپیمایی آتا ایرلاین به ترتیب ۳۰٫۵ و 11.3 متر است. ظرفیت آن حدود 130 مسافر است. حداکثر می‌تواند 890 کیلوکتر بر ساعت پرواز کند و محدوده‌ی پرواز آن 4700 متری زمین می‌باشد. 

در حال حاضر هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ در بیش از ۵۰۰ خط هوایی حضور دارد. تا پایان سال ۲۰۱۷ برای بوئینگ ۷۳۷ (در تمامی مدل‌ها) بیش از ۱۴۲۰۰ فروند سفارش قطعی ثبت شده‌است که ۹۸۰۲ فروند از آن توسط ۲۸۵ ایرلاین دریافت شده‌است 

در هر زمان به‌طور میانگین ۱۲۵۰ تا از آن در آسمان در حال پرواز است. در سال ۲۰۰۶ به‌طور متوسط در هر ۵ ثانیه یک ۷۳۷ در جایی فرود می‌آمد. از سال ۱۹۶۸ (زمان شروع فعالیت تاکنون) ۷۳۷ بیش از ۱۲ میلیارد مسافر را جابه‌جا کرده و بیش از ۷۴ میلیارد مایل (۱۲۰ میلیارد کیلومتر) پرواز کرده‌، و بیش از ۲۹۶ میلیون ساعت در هوا بوده‌است. بیش از ۲۵ درصد از ناوگان تجاری هوایی جهان توسط این هواپیما پوشش داده می‌شود.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود :   شرکت هواپیمایی ماهان

3. مک دانل داگلاس ام دی (MD) هواپیمایی آتا

مک‌دانل داگلاس ام‌دی-۸۰ McDonnell Douglas MD-80 یک هواپیمای مسافربری دو موتوره ساخته شرکت مک‌دانل داگلاس است. هواپیمای در دسته هواپیمای ارزان قیمت برای مسافرت یعنی economy (اکونومی) محسوب می‌شود. اولین پرواز این هواپیما در ۱۸ اکتبر ۱۹۷۹ صورت گرفت.مک‌دانل داگلاس ام‌دی-۸۰ نسل جدیدی از هواپیمای قدیمی تر این شرکت، مک‌دانل داگلاس دی‌سی-۹ به حساب می‌آید. این هواپیماها تشابه زیادی با خانواده مک‌دانل داگلاس ام‌دی-۹۰ دارند. به همین علت به آنها دی‌سی-۹ سوپر ۸۰ هم گفته می‌شود.

4. امبرائر ERG هواپیمایی آتا

امبرائر خانواده ئی‌آرجی شامل هواپیماهای ERJ 135/ERJ 140/ERJ 145 خانواده‌ای از هواپیماهای نسبتاً کوچک مسافربری دوموتوره هستند. نخستین پرواز ای‌آرجی ۱۳۵/۱۴۰/۱۴۵ در ۱۱ اوت ۱۹۹۵ انجام گرفت. کشور برزیل سازنده‌ی این هواپیماها است. امبرائر ERG توسط شرکت امبرائر این کشور تولید می‌شوند. ای‌آرجی دو موتور توربوفن دارد. دو موتور در انتهای بدنه و در دو سوی بدنه قرار دارند. طول این هواپیما حدود 30 متر و ارتفاع آن هم نزدیک 7 متر است. ماکزیمم سرعت امبرائر ERG هواپیمایی آتا ایرلاین 833 کیلومتر بر ساعت است. این هوا با توجه به ویژگی‌هایی که دارد برای مسافرت‌های کوتاه و با ظرفیت کم مناسب است.

  • مسیرهای پروازی هواپیمایی آتا ایرلاین

همان‌طور که در ابتدا اشاره شد، پرواز شرکت هواپیمایی آتا شامل پروازهای داخلی هواپیمایی به شهرهایی مثل تهران، تبریز، مشهد، کیش، و… است . همچنین پروازهای خارجی نیز به چندین کشور مثل ترکیه، آذربایجان و… ختم می‌شود.

Call Now Buttonتماس با مدیریت