شرکت هواپیمایی آسمان

  • فارسی
  • English

در ادامه معرفی شرکت های هواپیمایی در این نوشتار به معرفی شرکت هواپیمایی آسمان می پردازیم و در ابتدا لازم است که اشاره کنیم که چهار شرکت هوایی ایر تاکسی، پارس ایر، ایر سرویس و هور آسمان در سال 1359 در هم ادغام شدند تا شرکت هواپیمایی واحد و بزرگتری تحت عنوان شرکت هواپیمایی آسمان تشکیل شود و هم اکنون یکی دیگر از شرکت های هواپیمایی ایران است که در سال1381 به صندوق بازنشستگی کشوری واگذار شد .

اندکی پس از تاسیس این شرکت هواپیمایی، مراکز پروازی سه گانه‌ای در هریک از شهرهای تهران، شیراز و مشهد دایر شد تا علاوه بر گسترش شبکه پروازی این شرکت در کشور، بلیط‌های هواپیمای مسیرهای مختلف نیز به راحتی در دسترس مشتریان قرار گیرند. قابل ذکر است هر یک از مراکز پروازی این شرکت جهت بومی‌سازی پرسنل و متخصصین و همچنین انجام پروازهای روزانه، مجهز به آشیانه تعمیر و نگهداری و خدمه پروازی مستقل شده‌اند.

هواپیمایی آسمان هم اکنون با گسترده‌ترین شبکه پروازی داخلی در کشور و مطابق با سیاست‌های خود، بیشتر از هواپیماهای کوچک (فوکر 100 با ظرفیت 105 مسافر)، استفاده می‌کند تا بتواند پوششی سراسری را به خصوص در شهرها و مناطق دوردست و کم استقبال از نظر شرکت‌های هواپیمایی ایجاد کند که ناوگان هوایی این شرکت را به 53 مقصد ( 40 مقصد داخلی و 13 مقصد خارجی)، پرواز منظم دارد را در تصویر زیر با مشخصات هواپیماها ملاحظه می‌کنید:

مسیرهای پروازی شرکت هواپیمایی آسمان به شهرهای آبادان، اردبیل، ارومیه، اصفهان، ایلام، بجنورد، بم، بندرعباس، بوشهر، بیرجند، پارس آباد، تبریز، تهران، خوی، دزفول، رامسر، رشت، سیرجان، رفسنجان، زاهدان، ساری، سبزوار، سنندج، سهند، شیراز، چابهار، طبس، عسلویه، قشم، کرمان، کرمانشاه، کیش، گرگان، لار، لامرد، مراغه، مشهد، نوشهر، یاسوج و یزد در حال انجام است و مسیرهای پروازی خارجی این شرکت نیز به کشورهای ترکیه، امارات، ارمنستان و عمان در حال ارایه خدمت است .

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود :   شرکت هواپیمایی ماهان

کترینگ آرمان یکی از کترینگ‌هایی است که با شرکت هواپیمایی آسمان همکاری می کند و 50 درصد از سهام آن متعلق به این ایرلاین است. این کترینگ علاوه بر اخذ تمامی استانداردها و مجوزهای لازم از سازمان بهداشت جهانی، تجارت جهانی و اتحادیه اروپا، موفق به کسب گواهینامه‌های حلال، موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی و وزارت بهداشت نیز شده است که تنها برخی از شرکت‌های هواپیمایی معتبر در صنعت کترینگ به آنها دست یافته‌اند.

جالب است بدانید مدتی قبل هواپیمایی آسمان اعلام کرده بود، در نظر دارد در راستای احترام به سلیقه مشتری و کسب رضایتمندی آن، شرایطی را ایجاد کند تا مسافرین بتوانند غذای مورد علاقه خود را در حین پرواز سفارش دهند و امکان سرو انواع غذاهای رژیمی و مخصوص کودکان در پرواز‌های بلندمدت نیز فراهم باشد.

شرکت هواپیمایی آسمان همواره به دو شاخصه مهم گسترش ناوگان و بهبود توانمندی‌های فنی و عملیاتی پرسنل، توجه ویژه‌ای داشته است که از میان آنها می‌توان به عضویت در مجامع معتبر هوایی جهان همچون یاتا، روند رو به رشد جابجایی مسافر، توسعه شبکه پروازی ، جذب و آموزش نیروی متخصص بومی، تجهیز آشیانه‌ها و کارگاه‌های مهندسی تعمیرات و اخذ گواهینامه‌های بین‌المللی از سازمان‌های معتبر جهانی اشاره کرد.

IOSA آخرین گواهینامه معتبری است که آسمان موفق به کسب آن از یاتا شده است و سایر گواهینامه‌های معتبر این شرکت به شرح زیر هستند :

  • گواهینامه Laboratory Accreditation
  • گواهینامه CAO IRI Part M
  • گواهینامه CAO IRI Part 21
  • گواهینامه CAO IRI Part 145
  • گواهینامه CAO IRI Part 147
  • گواهینامه Air Operator
  • گواهینامه IOSA

شرکت هواپیمایی آسمان همانند بسیاری از شرکت‌های دیگر معتبر دنیا تلاش می‌کند تا نسبت به سایر مسائل، به ایمنی و سلامت پرواز، توجه بیشتری نشان دهد. از این رو با بهره‌گیری از آخرین دستاوردهای جهانی در این عرصه، یک سیستم مدیریت ایمنی در پروازهای خود ایجاد کرده است تا آسودگی خاطر بیشتری را برای مسافران خود فراهم کند و به قدری به تامین امنیت مسافران خود مطمئن است که شعار” امنیتتان در آسمان را تضمین می کنیم” را شعار و هدف اصلی خود قرار داده است.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود :   شرکت هواپیمایی امارات (Emirates Airlines)

جالب است بدانید با وجود تمام این امکانات و امتیازها، آسمان در عملکرد چندان موفق ظاهر نشده است و طبق گزارشی که در سال 1393 از سوی سازمان هواپیمایی کشوری ارائه شده است، این شرکت با ثبت میانگین زمان تاخیر 45 دقیقه ای، رتبه نخست بیشترین تاخیرات پروازی را در میان شرکت های هواپیمایی کشور از آن خود کرد و این تاخیرها در برخی از موارد به قدری غیر قابل چشم پوشی بوده است که منجر به تذکر کتبی نیز شده است.

در پایان لازم است اشاره کنیم که بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی دنیا به منظور دسترسی هرچه بهتر به بازار، فرودگاه‌هایی را به عنوان قطب انتخاب می کنند. انتخاب این فرودگاه‌ها به راه‌های دسترسی و ظرفیت آنها و همچنین میزان هزینه‌ای که یک شرکت هواپیمایی می‌تواند صرف قطب خود کند، بر می‌گردد. از این رو هواپیمایی آسمان نیز همانند سایر شرکت‌های هواپیمایی کشور و دنیا قطب‌هایی را برای خود برگزیده است که شامل فرودگاه‌های بین‌المللی امام خمینی، بین‌المللی مهرآباد و بین‌المللی شهید دستغیب شیراز به عنوان قطب نخست و فرودگاه‌های بین‌المللی شهید هاشمی نژاد مشهد، سردار جنگل رشت و سنندج به عنوان قطب دوم می شوند.

https://stysco.ir/p?=3694