فرودگاه‌های شهر رُم(ایتالیا)

  • English

در پایتخت کشور ایتالیا و شهر رُم، دو فرودگاه بین‌المللی فیومیچینو (FCO) یا لئوناردو داوینچی و فرودگاه چمپینو (CIA) وجود دارد که این فرودگاه‌ها طیف وسیعی از راه‌های ارتباطی به شهرهای دیگر ایتالیا و شهرهای دیگر اروپا را فراهم می‌کنند.

بنابراین باید بدانید که اگر از خارج از اروپا می‌آیید، یعنی آمریکای شمالی و جنوبی، آسیا، استرالیا یا آفریقا یا حتی خاورمیانه، تنها گزینه شما پرواز به فرودگاه بین‌المللی فیومیچینو (FCO) با خطوط هوایی معمول خواهد بود.

1) فرودگاه فیومیچینو (FCO) : فرودگاه بین‌المللی لئوناردو داوینچی

فرودگاه فیومیچینو در واقع فرودگاه اصلی شهر رم است که نام خود را از فرد مشهور دوران رنسانس، یعنی لئوناردو داوینچی، گرفته است و در نزدیکی شهر فیومیچینو، حدود 40 کیلومتر (25 مایل) از مرکز رم قرار دارد.

فرودگاه لئوناردو داوینچی که قطب پروازی ایرلاین آلیتالیا، بزرگترین ایرلاین این کشور است، بر اساس میزان جابه‌جایی مسافر به عنوان هشتمین فرودگاه شلوغ اروپا و سی و ششمین فرودگاه شلوغ جهان در سال ۲۰۱۵ انتخاب شد.

این فرودگاه فضایی تقریبا ۷ هکتاری دارد و یکی از بزرگترین فرودگاه‌های کشور ایتالیا محسوب می‌شود.

فرودگاه لئوناردو داوینچی در تاریخ ۱۵ ژانویه سال ۱۹۶۱ به طور رسمی افتتاح شد و جایگزین فرودگاه کوچکتر رم که مخصوص خطوط هوایی کم‌هزینه و پروازهای داخلی بود شد.

ایرلاین آلیتالیا نیز به عنوان سرمایه‌گذار این فرودگاه جدید، به ساخت باندهای جدید و آشیانه پرواز در فرودگاه لئوناردو داوینچی پرداخت.

این بزرگترین فرودگاه رم و شلوغ‌ترین فرودگاه در کشور ایتالیا بوده و یک فرودگاه بین‌المللی کارآمد است که به خوبی شهرهای مختلف را به هم متصل می‌کند و با تمام امکاناتی که از یک فرودگاه بزرگ در نوع خود انتظار دارید را در آن مشاهده می‌نمایید.

از آنجایی که فرودگاه فیومیچینو نسبتاً شلوغ است، برنامه ریزی کنید که حداقل دو ساعت قبل از زمان پرواز معین خود در آنجا باشید تا زمان کافی برای ورود (در صورت نیاز) و گذراندن مراحل امنیتی و کنترل گذرنامه داشته باشید.

این احتمال وجود دارد که اگر از خارج از کشور به رم پرواز می کنید؛ چه از اروپا و چه از کشورهای دیگر از آمریکای شمالی و جنوبی، آفریقا، آسیا و استرالیا، باید از فرودگاه فیومیچینو عبور کنید.

در فرودگاه لئوناردو داوینچی 4 ترمینال مجزا تعبیه شده است. در هنگام سفر از طریق این فرودگاه، حتما باید به ترمینالی که قصد پرواز از آن دارید، توجه ویژه‌ای داشته باشید. هرکدام از این ترمینال‌ها برای پروازهای خاصی در نظر گرفته شده است.

• ترمینال 1: پروازهای داخلی در ایتالیا و حوزه شینگن توسط ایرلاین‌های مشخص‌شده

• ترمینال 2: پروازهای داخلی و بین‌المللی

• ترمینال 3: پروازهای بین‌المللی

• ترمینال 5: پروازهای طولانی به‌ویژه پروازهایی به مقصد آمریکا

در تمامی این ترمینال‌ها، امکانات مناسبی جهت رفاه حال مسافران در نظر گرفته شده است. بسیاری از کارهای مد نظرتان را می‌توانید در ترمینال‌های مختلف انجام دهید و سپس برای رفتن به شهر زیبای رم اقدام کنید. در محیط ترمینال‌ها وای فای رایگان وجود دارد تا بتوانید کارهای ساده اینترنتی خود را انجام داده و نقشه رم را نیز به‌صورت آنلاین چک کنید و راهی هتل شوید.

یکی از قوانین فرودگاه رم که در برخی مواقع بسیار کمک‌کننده است، امکان استراحت شبانه بر روی صندلی‌های این فرودگاه است. به‌ویژه در مقابل برخی گیت‌ها، صندلی‌های راحتی زیادی قرار دارد که قطعا برای شما جذاب خواهد بود. البته اگر مشکلی نداشته باشید، چندین هتل نیز در فرودگاه رم وجود دارد که می‌توانید شب را در آن‌ها اقامت داشته باشید.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود :   فرودگاه بین‌المللی هامبورگ

اگر با خودتان کودک به همراه داشته باشید، احساس راحتی خوبی در فرودگاه رم خواهید داشت. در این فرودگاه در قسمت‌های مختلف، تختخواب کودک و امکاناتی برای بازی کودکان تعبیه شده است. به‌ویژه در ترمینال 2 و 3 این امکانات برای کودکان بیشتر تعبیه شده که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.
با توجه به اینکه ایرلاین‌های مطرح زیادی به فرودگاه لئوناردو داوینچی رم رفت‌وآمد دارند، لانج‌های متعددی در ترمینال‌های مختلف در نظر گرفته شده است. برای مثال ایرفرانس در ترمینال 2 و ایتالیاتور در ترمینال 3 لانج دارد. بریتیش ایرویز نیز در طبقه دوم ترمینال 3 یک لانج مجهز تعبیه کرده است.

جالب است بدانید که در این فرودگاه دو داروخانه وجود دارد: یکی در طبقه دوم ترمینال 3 و دیگری که فقط داروهای بدون نسخه می‌فروشد در طبقه بالای سالن E واقع شده است که در آن تمام رستوران‌ها، صرافی‌های مختلف و دستگاه‌های خودپرداز، یک کلیسای کوچک (در سالن خروجی ترمینال 3) و یک نمازخانه (در سالن ورودی ترمینال 3) قرار دارند. انبار چمدان ها در سالن ورودی ترمینال ۳ قرار دارد و از ساعت ۷:۰۰ صبح تا ۲۳:۰۰ شب باز است.کمک های اولیه به صورت ۲۴ ساعته در دسترس همه مسافران قرار دارد.

  • سالن های استراحت فرودگاه فیومیچینو رم

چهار سالن استراحت مختلف در فرودگاه بین المللی فیومیچینو وجود دارد:

  • Prima Vista و Star Alliance Lounge :

هر دو در ترمینال 3 (اسکله D) منطقه مبادلات A1-A10 و در منطقه خروج E31-E44 برای پروازهای بین‌المللی واقع شده‌اند. سالن پریما ویستا برای همه مسافران کلاس تجاری و مسافران معمولی، با هر خط هوایی که با آنها پرواز می‌کنند، در دسترس است. در حالی که Star Alliance فقط برای مسافران پرواز با یکی از خطوط هوایی Start Alliance باز است.

  • Plaza Premium Lounge:

در طبقه دوم منطقه خروجی E، در دسترس همه مسافرانی است که در حال خروج یا ترانزیت هستند. این استراحتگاه 24 ساعته باز است. قیمت‌ها بسته به مدت اقامت شما بین 50 تا 75 یورو متغیر است. ضمنا استحمام و یا دوش گرفتن 18 یورو هزینه خواهد داشت.

  • HelloSky Arrival Lounge & Air Rooms:

این سالن در نزدیکی پارکینگ های طبقاتی ABCD واقع شده است و برای همه مسافران باز است.

  • چگونه از فرودگاه فیومیچینو به رم برویم؟

همانطور که قبلا اشاره شد ، این فرودگاه ۴۰ کیلومتر (۲۵ مایل) خارج از شهر رم قرار دارد بنابراین، جهت رسیدن به آن زمان زیادی لازم است . با این وجود، اگرچه نسبت به فرودگاه دوم (فرودگاه چمپینو) از مرکز شهر دورتر است، اما راه‌های ارتباطی زیادی دارد که دسترسی به هر نقطه از شهر را برای مسافران آسان‌تر می‌کند.

قطار

یکی از رایج‌ترین روش‌های رفت و آمد بین رم و فرودگاه فیومیچینو، قطار است. این فرودگاه توسط ایستگاه قطار Fiumicino Aeroporto خدمات‌رسانی می‌کند. این ایستگاه فاصله کمی از ترمینال‌های فرودگاه دارد و درست در بیرون ورودی‌ها واقع شده است.

بهترین و کارآمدترین قطار برای سوار شدن، قطار ویژه‌ای است که Leonardo Express نام دارد که این فرودگاه را به ایستگاه مرکزی ترمینی رم متصل می‌کند. در طول سفر، لئوناردو اکسپرس هیچ توقف دیگری ندارد ولی قطارهای بین شهری نیز وجود دارند که در ایستگاه‌های مختلف رم توقف می‌کنند.

هزینه سوار شدن بر لئوناردو اکسپرس در حال حاضر ۱۴ یورو است و کمی بیشتر از ۳۰ دقیقه طول می‌کشد و به طور منظم بین فرودگاه در رفت و آمد است. هزینه قطار بین شهری ۸ یورو است و مدت زمان سفر به ایستگاهی که در آن پیاده می‌شوید بستگی دارد.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود :   فرودگاه بین‌المللی هامبورگ

ضمنا شما می‌توانید به راحتی بلیت قطارها را از باجه بلیت در ایستگاه یا در یکی از دستگاه‌های خودکار در سالن ورودی یا حتی در ایستگاه تهیه کنید.

اتوبوس

یک اتوبوس شاتل نیز مرکز شهر رم را به این فرودگاه متصل می‌کند و سرویس‌های مختلفی وجود دارند که می توانید از آن ها استفاده کنید، اما برخی از آن ها را باید از قبل رزرو کنید.

حرکت اتوبوس‌ها منظم است و معمولا از ساعت ۵:۳۰ صبح تا ۱۱ شب خدمت‌رسانی می‌کنند. این اتوبوس‌ها فرودگاه را به ایستگاه ترمینی رم متصل می‌کنند.

شرکت‌های دیگری نیز حضور دارند که رفت و آمدهای شبانه را ارائه می‌دهند و ایستگاه‌های مختلف ازجمله ایستگاه Ostiense رم را به فرودگاه متصل می‌کنند.

اگر از قبل برای سرویس‌های گفته شده بلیت تهیه نکرده باشید، به دلیل فراوانی این احتمال وجود دارد که در یکی از ایستگاه‌ها بتوانید سوار اتوبوس شوید. بلیت اتوبوس ها معمولا بین ۸ تا ۱۰ یورو است.

تاکسی

تاکسی یک روش بی دردسر برای رفتن از فرودگاه به مرکز شهر رم است، به خصوص اگر چمدان‌های سنگین با خود به همراه دارید.

یک ایستگاه تاکسی درست در خارج از خروجی اصلی فرودگاه وجود دارد. نرخ‌های ثابتی برای مسیرهای خاص در اطراف شهر تعیین شده است و به عنوان مثال، از فرودگاه فیومیچینو تا مرکز رم ۵۰ یورو است. اگر مطمئن نیستید که چقدر باید برایتان هزینه داشته باشد، قبل از سوار شدن به تاکسی، حتماً ایستگاه تاکسی را بررسی کنید.

ترانسفر خصوصی

ترانسفر خصوصی به این معنی است که وقتی به فرودگاه می رسید کسی منتظر شماست تا شما را به مقصدتان برساند. این به احتمال زیاد راحت‌ترین روش برای رفتن از فرودگاه به شهر است؛ اما به این معنی است که هزینه سنگینی را برای شما به همراه خواهد داشت. با این وجود، گزینه خوبی برای افرادی است که به صورت گروهی سفر می‌کنند، که در این‌صورت هزینه‌ها تقسیم می‌شوند. به عنوان مثال، یک گروه شش نفره، منجر به هزینه حدود ۱۰ یورو برای هر نفر می‌شود.

2)فرودگاه چمپینو رم (CIA): فرودگاه جیوان باتیستا پاستین

فرودگاه چمپینو (با کد فرودگاهی CIA) کوچک ترین فرودگاه شهر رم است.

فرودگاه چمپینو نسبت به فرودگاه فیومیچینو به مرکز شهر رم نزدیک تر است. این فرودگاه در فاصله ۱۲.۵ کیلومتری (۷ مایل) از جنوب شهر قرار دارد. شهرهای اطراف آن عبارتند از فراسکاتی و کاستل گاندولفو.

در این فرودگاه پروازهای مختلف از شهرهای اروپایی وارد ایتالیا می شوند؛ همچنین پروازهای داخلی را نیز خدمت رسانی می کند. فرودگاه چمپینو تنها برای خطوط هوایی ارزان قیمت و مقرون به صرفه ارائه می شود. به عنوان مثال، اگر از طریق خطوط هوایی RyanAir از لندن به رم پرواز می کنید، به احتمال زیاد در این فرودگاه پیاده خواهید شد.

در مجموع، پروازهای این فرودگاه به ۲۱ کشور و ۵۱ شهر انجام می شوند.

فرودگاه چمپینو در مقایسه با فرودگاه فیومیچینو بسیار کوچک تر است و زمان زیادی را در این فرودگاه صرف بررسی امنیتی نخواهید کرد. در هر صورت، حدود ۵/۱ ساعت قبل از پرواز به فرودگاه برسید تا مطمئن شوید که همه چیز به خوبی پیش می رود. اگر چمدان شما باید چک شود شاید کمی بیشتر زمان ببرد.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود :   فرودگاه بین‌المللی هامبورگ

فرودگاه چمپینو چند ترمینال دارد؟

فرودگاه چمپینو فقط یک ترمینال دارد که به پروازهای تجاری اختصاص دارد. این فرودگاه هر دو با خروج و ورود سروکار دارد، که باعث می شود ناوبری آن نسبت به فرودگاه بسیار بزرگ فیومیچینو بسیار آسان تر باشد.

امکانات فرودگاه چمپینو شهر رم

همانطور که قبلا گفتم، این یک فرودگاه کوچک با تنها یک ترمینال است و بررسی های امنیتی خیلی سریع انجام می شود. با این وجود، روی دیگر سکه این است که وقتی داخل فرودگاه هستید هیچ کاری برای انجام دادن نخواهید داشت.

با وجود در دسترس بودن وای فای و نبود مهدکودک، کمک های اولیه و ATM، تقریبا هیچ مغازه ای وجود ندارد و تنها چند کافه وجود دارد که می توانید در آن قهوه بنوشید یا یک لقمه کوچک میل کنید.

چگونه به فرودگاه چمپینو برویم؟

اگرچه ممکن است اهمیت کمتری نسبت به فیومیچینو داشته باشد، اما هنوز روش هایی برای رفت و آمد بین فرودگاه چمپینو و مرکز شهر وجود دارد.

قطار

برخلاف اکسپرس لئوناردو، هیچ قطار مستقیمی بین رم و فرودگاه چمپینو وجود ندارد. با این حال، می توان از ترکیب اتوبوس و قطار استفاده کرد.

از ایستگاه ترمینی رم، با قطار به سمت چمپینو بروید. هنگامی که به آنجا رسیدید، یک مسیر ساده است که مستقیماً با اتوبوس به فرودگاه بروید. در مجموع، این مسیر ترکیبی تقریباً ۴۰ دقیقه طول می کشد، در طول هفته دسترسی به این مسیر وجود دارد و ۷۰/۲ یورو برای شما هزینه خواهد داشت.

اتوبوس

سرویس اتوبوس احتمالاً روش راحت تری برای ارتباط فرودگاه چمپینو و شهر رم است. تعدادی اتوبوس در طول روز از ایستگاه ترمینی رم حرکت می کنند و حدود ۴۵ دقیقه طول می کشد تا به فرودگاه برسید. بلیت این اتوبوس ها ۶ یورو قیمت دارند.

تاکسی

برای آن دسته از مسافرانی که می خواهند بدون نیاز به انتظار در رفت و آمد باشند، تاکسی سریع ترین و راحت ترین گزینه است. نرخ ثابت از مرکز رم به فرودگاه چمپینو بین ۳۰ تا ۳۸ یورو بسته به منطقه ای که از آن حرکت می کنید، هزینه دارد. اگر چمدان سنگین دارید، قطعاً یک گزینه عالی است!

ترانسفر خصوصی

اگر به صورت گروهی سفر می کنید، رزرو یک ترانسفر خصوصی می تواند برای شما ارزش داشته باشد. می توانید انتظار داشته باشید که برای یک گروه ۴ نفره حدود ۵۰ یورو بپردازید که به معنای ۱۲/۵۰ یورو برای هر نفر است.

  • سخن پایانی

همان‌طور که می‌دانید در حال حاضر پرواز مستقیم از ایران به رم وجود ندارد. به همین علت اصولا پروازها از طریق یک کشور واسط انجام می‌شود. استانبول، دوحه و دبی از مرسوم‌ترین شهرها هستند. البته امکان پرواز مستقیم از تهران به وین و سپس از وین به رم وجود دارد. برخی پروازها نیز با دو توقف انجام می‌شود که زمان سفر را به‌شدت افزایش می‌دهد. بااین‌حال در هنگام خرید بلیط هواپیما به مقصد یکی از فرودگاه‌های رم، باید فرودگاه‌های واسط را نیز مورد توجه قرار دهید.

فراموش نکنید که اگر قصد خرید تور ندارید و می‌خواهید به‌صورت شخصی به رم سفر کنید، حتما باید به نکات مهمی توجه داشته باشید.

https://stysco.ir/p?=3813