شرکت هواپیمایی امارات (Emirates Airlines)

  • English

در اواسط دهه هشتاد میلادی، همزمان با توقف روند سرویس‌دهی شرکت «گلف ایر» به دبی، خانواده سلطنتی امارات به فکر ایجاد ایرلاینی مستقل برآمدند.

این ایرلاین در ماه می سال ۱۹۸۵ تأسیس و از ۲۵ سپتامبر همان سال، پروازهای خود به بمبئی و دهلی را با یک فروند ایرباس A۳۰۰ و یک فروند بوئینگ ۷۳۷-۳۰۰ اجاره ای از پاکستان، آغاز کرد.

شرکت هواپیمایی امارات  Emirates Airlines که دفتر مرکزی آن در شهر دبی قرار دارد متعلّق به امارات متحدهٔ عربی است و پروازهای منظم روزانه‌ای را از دبی به مقاصدی در خاورمیانه، خاور دور، اروپا، آفریقا، شبه قاره هند، جنوب شرق آسیا، آمریکای جنوبی و آمریکای شمالی و استرالیا انجام می‌دهد و فرودگاه بین‌المللی دبی، قطب این شرکت هواپیمایی به‌شمار می‌آید.

امارات ایرلاینز بعدها دو فروند بوئینگ ۷۲۷-۲۰۰ ادونسد دست دوم را نیز به ناوگان هوایی خود اضافه کرد و این ۴ فروند، تنها هواپیماهای این ایرلاین تا ورود نخستین هواپیماهای نو، به ناوگان این شرکت هواپیمایی بودند.

به تدریج با افزایش مسافران این شرکت و خریدهای متعدد دیگر، بر تعداد مسیرهای آن نیز اضافه شد به طوری که هم اکنون به تمامی کشورها و از جمله شهرهای آمریکا نیز پرواز مستقیم برقرار کرده است.

جالب است بدانید با وجود اینکه حکومت دبی، تنها سهام‌دار این شرکت هواپیمایی به شمار می‌رود تاکنون به جز تامین سرمایه اولیه هواپیمایی، هیچ یارانه‌ای به آن پرداخت نکرده است و این شرکت، بدون دخالت مقامات سیاسی دبی و توسط یک گروه خارجی اداره می‌شود.

شرکت هواپیمایی امارات، تاکنون بیش از 500 جایزه بین‌المللی را از آن خود کرده است که رتبه هشتم ایرلاین‌های برتر سال 2012، ایرلاین برتر سال 2013 و دریافت چهار ستاره از گروه skytrax از جمله مهمترین آنها می‌باشد .

در سال ۲۰۱۶ وبگاه worldairlineawards که رده‌بندی‌های شرکت‌های هوایی در جهان را انجام می‌دهد، شرکت هوایی امارات را با چهار پله صعود به عنوان بهترین خط هوایی سال انتخاب کرد.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود :   شرکت هواپیمایی ایران ایر

این شرکت هواپیمایی در سه کلاس پروازی فرست کلاس، بیزینس کلاس و اکونومی خدمات به مسافرین خود ارایه نموده و نسبت به خدمات ارائه شده در این شرکت هواپیمایی و کیفیت آنها، از قیمت مناسبی نیز برخوردار است.
همانطور که در بالا اشاره شد شرکت هواپیمایی امارات در حال حاضر، به بیش از 142 مقصد از 78 کشور جهان پرواز دارد، از این رو مسافرین این پروازها می‌توانند بلیط هواپیما امارات ایر را در اغلب مسیرهای پروازی موجود خریداری و پروازی راحت و ایمن را تجربه نمایند.

در سال‌های اخیر ناوگان هوایی امارات ایرلاینز، با خریدهای متعدد و پر حجمی که انجام داد، 300هواپیمای فعال و تعداد زیادی هواپیما در دست سفارش دارد و جالب است بدانید این شرکت هواپیمایی تنها در سال 2013، حدود 200 هواپیما خریداری کرده است.

عمر تقریبی این ناوگان حجیم 5.6 سال است که نشان از سرمایه‌گذاری هنگفت صاحبان این شرکت هواپیمایی، در این زمینه دارد.

حضور پررنگ این هواپیمایی در جنوب و جنوب شرق آسیا سبب شده است تا این مناطق بیش از هر شرکت هواپیمایی دیگری در خاورمیانه، از طریق دبی و ایرلاین امارات، با مقاصد بین‌المللی دیگر در سراسر دنیا در ارتباط باشند.

جالب است بدانید کشورهای ایالت متحده آمریکا با 12، هند با 9، پاکستان، چین و انگلستان هر یک با 6 و استرالیا با 5 فرودگاه، پذیرای بیشترین خدمات هواپیمایی امارات، در فرودگاه‌های خود هستند.

Emirates Airline Dubai Airport

موفقیت‌های اخیر شرکت امارات که آن را به کلی از رقبای منطقه‌ای متمایز کرده‌ است بر چند اصل زیر استوار است:

  • این شرکت برخلاف سایر هواپیمایی‌های حامل پرچم ساختار سازمانی بسیار ساده‌ای است و این موضوع سبب شده هیچ هزینه اضافه‌ای بر آن تحمیل نشود.
  • صرفه‌جویی در این شرکت حرف اول را می‌زند به گونه‌ای که کارشناسان امارات را از نظر کاهش هزینه‌های غیرضروری پس از شرکت رایان‌ایر در جایگاه دوم می‌دانند.
  • هواپیمایی امارات تاکنون عضویت در همه کارتل‌های بزرگ هوایی را رد کرده‌ است. این شرکت مزایای این کارتل‌ها نظیر افزایش مشتریان را با توجه به هزینه زیاد عضویت در آنها نادیده گرفته‌ است.
  • از آنجا که همه ناوگان هواپیمایی امارات را هواپیمای پهن‌پیکر تشکیل می‌دهند، هزینهٔ سفر با آن نسبت با شرکت‌هایی که از ترکیبی از هواپیماهای باریک‌پیکر و پهن‌پیکر استفاده می‌کنند کمتر است. چرا که آن را قادر ساخته در همه پروازهای خود مقداری بار اضافی نیز حمل کند که این موضوع درآمد و سود کلی را افزایش داده‌ است.
  • قرار گرفتن پایگاه هواپیمایی امارات در دبی یکی از مهم‌ترین مزیت‌های آن به‌شمار می‌رود، از جمله اینکه می‌تواند از موقعیت خاص جغرافیایی این شهر برای حمل بار و مسافر به خاور دور، آفریقا، شبه قاره هند و اروپا استفاده کند. همچنین با توجه به عدم وجود محدودیت برای پروازهای شبانه از فرودگاه بین‌المللی دبی این شرکت می‌تواند از حداکثر توان ناوگان خود استفاده کند.
  • همه ناوگان هواپیمایی امارات را هواپیماهای نو تشکیل می‌دهند و این موضوع مصرف سوخت شرکت را کاهش داده‌ است.
  • جوان بودن این شرکت سبب شده با هیچ کدام از مشکلات معمول شرکت‌های بزرگ هواپیمایی همچون دیوان‌سالاری، هزینه‌های زائد و اعتصاب‌های کارمندان مواجه نباشد.
خواندن این مطلب پیشنهاد می شود :   شرکت هواپیمایی ملی قطر

همانطور که پیش‌تر اشاره شد کلاس‌های پروازی هواپیمایی امارات، در واقع همان سه کلاس پروازی معمول یعنی فرست کلاس، بیزینس و اکونومی هستند، با این تفاوت که در فرست کلاس این هواپیمایی، سه نوع کابین، به شکل یک سوئیت کامل تعبیه شده است.

این سوئیت مجهز به در، تختی به نام Skycruiser و صندلی مخصوص خواب است. کابین نوع اول گران‌تر و دارای امکانات بسیاری همچون یخچال جدا، تلویزیون ۲۳ اینچ و …است.  ایرباس‌های A۳۸۰-۸۰۰، A۳۴۰-۵۰۰ و بوئینگ‌های ۷۷۷، مجهز به این نوع کابین هستند.

پرطرفدارترین کابین‌های این شرکت که ضمن راحتی از قیمتی متعادل نیز برخوردارند، کابین‌های بیزینس کلاس امارات هستند. صندلی‌های کلاس تجاری، مجهز به ماساژور، پارتیشن خصوصی، چراغ‌های مطالعه، شارژر و پورت usb، تلویزیون ۱۷ اینچی و … است.
ارزانترین نوع صندلی‌ها نیز متعلق به کلاس اقتصادی است که امکاناتی چون پورت usb و تلویزیون ICE در آنها تعبیه شده است.

بعد از ویرجین آتلانتیک، امارات ایر، دومین ایرلاین دنیاست که سیستم سرگرمی شخصی را که پس از مدتی با سیستم تلویزیونی ICE جایگزین شد، در تمامی کابین‌های خود تعبیه کرده است.

سیستمICE ، بیش از ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ کانال تلویزیونی، سیستم خبری ۳۰۰۰i، اپدیت اتوماتیک اخبار، مشاهده دوربین خارج هواپیما، سرویس اینترنت پرسرعت، سرویس تلویزیون زنده، ایمیل سرور، بازی‌های ویدئویی، فیلم و انیمیشن، کانال‌های صوتی و … را شامل می شود و به قدری کارآمد است که امارات را در سال ۲۰۱۳، برنده جایزه بهترین سرگرمی داخل هواپیما و بهترین ایرلاین خاورمیانه کرده است.

گفتنی است ایرلاین امارات در موارد خاص، خدمات ویژه‌ای همچون هتل، پروازهای ویژه، پروازهای ترکیبی، تورهای جهانگردی و ماشین کرایه‌ای در مقصد را ارائه می‌کند که این خدمات ویژه، در بعضی موارد برای ایرانیانی که از تهران به مناطق دوردست سفر می‌کنند نیز در نظر گرفته می‌شود.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود :   شرکت هواپیمایی آسمان

وزن بار مجاز در کلاس‌های مختلف هواپیمایی امارات، با یکدیگر متفاوت است. میزان بار مجاز برای هر نفر در کلاس اقتصادی 30 کیلوگرم، در بیزینس 40 کیلوگرم و در فرست کلاس 50 کیلوگرم می‌باشد.

ضمن اینکه هر کیف یا چمدانی که ابعاد کلی آن از ۳۰۰ سانتیمتر تجاوز کند، بدون استثنا می‌بایست به بخش حمل بار منتقل شود.

در پایان باید اشاره کرد که گروه هواپیمایی امارات، دارای بخش‌های متنوع و بزرگی است که لزوماً مربوط به صنعت هوایی نیستند؛ این شرکت بیش از 50 نوع شرکت وابسته دارد که در بخش‌های خدمات، مهندسی، بیمارستان، تعذیه و خوراک و … فعالیت می‌کنند.

امارات ایرلاینز همچنین، در حال حاضر دارای ۳۹ هزار نفر خدمه است و به طور متوسط هر چهار سال، دو برابر بر وسعت خدمات و ارزش آن، افزوده می‌شود.

جالب است بدانید این شرکت، هم اکنون هفتمین ایرلاین بزرگ دنیا، از لحاظ میزان جابجایی مسافر بین‌المللی و بزرگترین آنها از لحاظ مقیاس کیلومتر، برای هر مسافر است.

https://stysco.ir/p?=3835